Počet párů, které by si přály zplodit potomka, ale nedaří se jim to, stále narůstá a reprodukční kliniky se těší velké popularitě. Je mnoho faktorů, které ovlivňují schopnost početí děťátka v daném páru. Partneři, kteří touží po miminku, často zkoušejí všechno možné i nemožné, aby se ke svému cíli dopracovali. Některé rady na úspěšné otěhotnění jsou však spíše jen mýty a polopravdami, přesto jim mnozí věří. Podívejme se na ty nejčastější.
Nechat se nakazit od těhotné
Možná jste se již setkali s tím, že ženě toužící po miminku, se doporučovalo obejmout těhotnou ženu. Měla by ji svým těhotenstvím „nakazit“. Je samozřejmě jasné, že toto doporučení nemá žádný vědecký základ a jde skutečně jen o pověru. Podobná je i řada o tom, že se má nadějná maminka „úhledně“ či zadíval na malé miminko a těhotenství bude na dosah. Opět však jde jen o pověru.
Po sexu si vyložit nohy
Další rada, která je stále hluboce zakořeněná v našich myslích, se týká polohy po sexu. Pokud chce žena otěhotnět, měla by si prý po milování vyložit nohy a podložit zadek polštářem. Tak se spermie spíše dostanou do cíle a početí bude jistější. Tato řada však opět nemá žádný vědecký podklad a jde jen o typickou babskou radu. Spermie se k vajíčku dostávají vlastními silami a není vůbec prokázáno, že by jim tato poloha nějak významně pomohla cestu usnadnit.
Prstová metoda
O prstové metodě se na internetu toho také poměrně dost dočtete. Jde o metodu, kdy si žena po sexu prsty zatlačí ejakulát partnera hlouběji do pochvy (tak hluboko, jak jí to jen půjde). Údajně by tak spermie měli opět dorazit k cíli snadněji a rychleji. Navzdory „nevědecké“ a neodbornému podkladu této metody, na ni však mnohé ženy nedají dopustit a tvrdí, že to byla právě prstová metoda, která z nich udělala maminky.
Polohy, které přejí početí
I sexuální polohy se považují za možnost, jak zvýšit šance na dítě. Doporučuje se například misionářská poloha (žena leží pod mužem), kdy se předpokládá, že průnik bude dost hluboký a spermie se tedy dostanou dál. Za nepříliš vhodnou se považuje poloha, kdy žena sedí na muži nebo polohy ve stoje. Odborníci však říkají, že ani poloha při milování nemá vliv na to, zda otěhotníte nebo ne – li se tak má stát, stane se.
Neplodnost se týká téměř vždy ženy
Pokud se nedaří otěhotnět, stále si mnozí lidé myslí, že problém je zaručeně na straně ženy. No nejnovější statistiky a výzkumy ukazují, že poměr je více méně vyrovnaný a neplodnost se týká jak žen tak mužů. To znamená, že pokud těhotenství nepřichází, není správně vyšetřovat jen ženu a hledat chybu pouze v ní. Vyšetření by měl absolvovat i muž.
Pokud již mám jedno dítě, druhé nebude problém
Mnoho žen a obecně lidí si myslí, že pokud již jedno jestli více dětí mají, pak se jejich neplodnost netýká. Problém s početím však může přijít kdykoliv. I když budete mít tři děti počato bez problémů, čtvrté se vám „podařit“ nemusí. Důvodů může být množství – věk, prodělaná onemocnění či jiné okolnosti. Spoléhat se tedy na toto tvrzení skutečně nelze.
Orgasmus mi zaručí těhotenství
Říká se také, že těhotenství se podaří obzvláště tehdy, pokud žena při milování dosáhne vrcholu. Spermie se tak údajně lépe „nasají“ a rychleji doputují k vajíčku. Opět ale vědci tento mýtus nepotvrdily. Určitě však není na škodu užívat si milování a mít z něj požitek.
Čím častější sex, tím spíše budu maminkou
I toto doporučení lze často slyšet. Mnoho žen věří, že třeba sex každý den, aby dosáhli kýženého výsledku na těhotenském testu. Nicméně příliš časté milování vede nejednou k tomu, že mužovy spermie nestíhají dostatečně dozrát a nejsou pak schopny oplodnit vajíčko. Navíc, spermie zůstávají v těle ženy několik dní a několik dní tedy trvá i jejich schopnost oplodnit vajíčko. Každodenní nucen sex také není právě tím nejlepším pro vztah partnerů. Je však dobré, pokud žena zná své plodné dny a milování si naplánují partneři právě na toto období.
Tak toto je několik „zaručených“ rad, doporučení či názorů, které lze ve společnosti stále slyšet, přesto, že jejich účinnost je pochybná. Existuje však ještě celá škála podobných mýtů. Setkali jste se i vy s nějakými?