Před vámi je krásný pátý měsíc těhotenství. Vaše děťátko rychle roste, vyvíjí se, usmívá se, kope, cucá si paleček a vy už brzy pocítíte jeho první nesmělé pohyby. Začínáte výrazněji přibírat na váze. Nebojte se své těhotenství ukazovat na veřejnosti – hrdě bříško vystavujte na odiv a dávejte najevo své štěstí!

Miminko váží kolem 140 ga měří pěkných 13 cm. Údaje jsou pouze orientační a každá literatura udává jiná čísla přírůstku hmotnosti a délky děťátka za daný týden těhotenství. Ani ultrazvukem se přesně nelze určit zmíněné hodnoty, přístroj to jen odhaduje na základě určitých parametrů.

Nesrovnávejte proto hodnoty hmotnosti a délky, které vám řeknou na ultrasonografické vyšetření s údaji uvedenými u jednotlivých týdnech březosti. Jsou skutečně jen orientační a uvedeny pro zajímavost, jak asi rychle roste a vyvíjí se vaše miminko. Nakonec každé roste svým tempem, které závisí i na fyzických předpokladů a daností nastávající maminky, od jejího životosprávy a celkového životního stylu.

Děťátko už hlavičku drží vzpřímeně, tělíčko a končetiny jsou delší v porovnání s hlavičkou. Oči má v poloze pohledu dopředu, ale ještě stále pevně zavřené. Ruce miminka jsou sevřené v pěst. Na konečcích prstů se formují bříška, na kterých se brzy vytvoří individuální rýhování známé jako otisk prstu.

Miminko už dokáže udatně kopat nožičkama kolem sebe do zárodečné blány. V střívka se mu shromažďují různé látky (odumřelé buňky, trávicí enzymy, plodová voda) – tato směs se nazývá mekonium a po narození to bude první stolice miminka, kterou vyloučí (tzv. Tmavočierna smolka). V kostře začíná složitá transformace chrupavky na kost. Kosti však zůstávají ohebné, „poddajné“, aby snáze prošli porodními cestami.

Co cítí nastávající maminka?

Děloha se čím dál, tím víc roztahuje, aby poskytla dostatek místa pro vyvíjející se miminko. Určitě jste si všimli, že vaše tělo začalo produkovat mnohem více tekutin a sekretů než kdykoliv předtím, což způsobuje, že chodíte častěji na toaletu. Za všechno může zvýšený objem krve cirkulující přes váš organismus! Pocit žízně, který často máte, třeba respektovat a důsledně dodržovat pitný režim! Zároveň jste zpozorovali, že se i více potíte, ucpává se vám nos a běžné jsou i výtoky z pochvy.

U některých nastávajících maminek se již nyní začínají projevovat potíže se spánkem. Pokud jste na tom podobně, snažte se do svého jídelníčku zařadit více jídel s obsahem vitaminu B. Večer je vhodný sklenici teplého mléka s medem. Vyhýbejte se kávě s kofeinem, černému čaji, kolovým přeslazeným nápojem a (pokud lze) i čokoládě.

Obvyklé obtíže, které mohou nastat v tomto období těhotenství, jsou vaginální výtoky. Pokud jde o čirý, bílý, nepáchnoucí výtok, netřeba dělat paniku, avšak pokud se k němu připojí i svědění a pálení, může jít o infekci. V takovém případě ihned navštivte svého gynekologa, který vám udělá kontrolní stěr.