Rozměry miminka se zase pohnuly o krůček dopředu: váha 900g, délka 33 cm. Páteř se stává pevnější a zároveň ohebnější, aby mohla být oporou rostoucímu děťátku. 33 obratlů, 150 kloubních spojení, 1000 vazivových vláken – ačkoliv tento popis působí složitě, nejde o strukturu delší než 15 – 20 cm.

V plicích se nadále tvoří aktivně lipoproteiny (surfaktanty), lecitin a sfingomyelin, které umožňují rozpětí plic po porodu. Jinak by zůstali slepené a děťátko by se nedokázalo samy nadechnout.

V tomto stádiu vývoje je plod schopen reagovat na dotek, proto vaše a partnerovo láskyplné hlazení vůbec není škodu. Právě naopak. Komunikujte se svým miminkem prostřednictvím dotyků co nejvíce …

Co cítí nastávající maminka?

V tomto období mohou nastat problémy s trávením a celkově s příjmem jídla. To dostává nový rozměr. Progesteron kolující ve vašem těle zpomaluje trávení a vyprazdňování žaludku. Zvětšující se děloha zvyšuje tlak na trávicí ústrojí, čímž mírně brzdí jeho běžnou aktivitu. Výsledkem mohou být potíže s trávením, pocit plnosti, pálení žáhy či zácpa. Jezte proto menší porce a častěji během dne. Vyhýbejte se kořeněným a pikantním jídlům.

Náladovost postupně střídají obavy z porodu a celkově z budoucnosti jak to všechno nakonec zvládnete! Uklidnit vás může fakt, že mateřství a porod jsou pro ženu přirozené! Příroda to přece vymyslela dobře.

Během těhotenství byste měli navštívit zubaře aspoň třikrát! Ruku na srdce: kolikrát jste u něj ve skutečnosti byly? Zvýšená kazivost zubů je pro graviditu zřejmá, proto je na místě pravidelné důkladné čištění a častější návštěva stomatologa.

Je nejvyšší čas myslet i na prsa a pořídit jim kvalitní, pohodlnou, bavlněnou, podprsenku. Vhodná je i pravidelná masáž jemnými oleji nebo krémy, kterou můžete klidně přenechat partnerovi … Uvidíte, jak se vám to bude oběma líbit!