Tyto týdny se těšíte znovu nabyté energii. Dochází k jakémusi uvědomování si těhotenství, k vyrovnávání se s novou situací. Pokud jste si již začali co-to studovat, rozumíte změnám, které se s vámi vlivem těhotenství dějí. Tím je i lepší snášíte!

Děťátko dosáhlo na váze 100g (některé i více) a měří přibližně 11,5 cm. Hlavička a krk jsou ve vzpřímené poloze a mimické svaly se zdokonalují natolik, že děťátko pokračuje v nácviku různých výrazů. Kdybyste se ocitli v bříšku, byli byste svědkem přítomnosti reflexů – sacího, polykacího, mrkacího, …

Děťátko se učí „dýchat“! Zjevné jsou přitom patrné pravidelné pohyby hrudníku, při kterých vdechuje a vydechuje malé množství plodové vody. Je to velmi důležité, protože se tím pomáhá v růstu a vývoji plic. Rychle se vyvíjejí i žíly a cévy. Vaše děťátko se v bříšku už intenzivně pohybuje, vy to však zatím pravděpodobně necítíte.

Kůže působí vrásčitý dojmem, protože jí chybí podkožní tuk. Ten se začíná pomaličku ukládat a bude plnit zásobu energie pro následující měsíce. Miminko začíná reagovat na zvuky a světlo, ale očka se mu zatím neotvírají. Pokračuje vývoj iv oblasti stavby kostry, která potřebuje stále více vápníku. Doporučujeme konzumovat hodně mléčných výrobků.

Pohlavní orgány miminka jsou již vyvinuty natolik, aby se dalo přesně určit, zda to bude chlapeček nebo holčička. Gynekologové s touto zprávou však raději čekají až do 20. týdne, i z toho důvodu, aby se nezmýlili, pokud to není zcela přesně a dobře ultrazvukem viditelné.

Jak se cítí nastávající maminka?

Pokud je vše v pořádku a těhotenství probíhá bez komplikací, měli byste se cítit lépe, spokojená, vyrovnaná, plná energie. Každým dalším týdnem bude ve vás narůstat vzrušení a pocit radosti. Oplýváte štěstím a radostí, co si určitě všimlo i vaše okolí. S rostoucím bříškem narůstá i vaše chuť k jídlu. Opět připomínáme: nejezte za dva, ale dvakrát zdravěji!

Pravděpodobně jste už zaznamenali i určité změny na těle: kromě zvětšení prsou a výraznějšímu stmavneniu prsních dvorců začíná ztrácet dřík, bříško stále více roste, což se projevuje vznikem malé břišní oblinky. I kůže nabývá zvýšenou pigmentaci, čímž se některé mateřská znaménka a pihy více stmavňujú a zvýrazňují. Můžete se však těšit z pevné čisté pleti a krásných lesklých vlasů!

Poradna

Opět musíte absolvovat pravidelnou prohlídku v těhotenské poradně. Změří vám tlak, vyšetří moč (na přítomnost cukru, bílkovin a krve), zváží hmotnost a gynekologicky vyšetří zda je všechno v pořádku. V případě potřeby se provede i ultrazvuk.