Stará známá moudrost říká, že šaty dělají člověka. Jde přitom asi o jedno z nejpravdivějších přísloví. Nemusíme být jako vystřižení z módního časopisu, stačí když jsme čistí, vyžehlení, nevyblednutí a hned působíme upraveně, příjemně a důvěryhodně na pohled. Není nic horšího než když se ve společnosti objevíme v nejnovější vychytávce se špinavým límcem, flekům nebo zmačkání, jakoby jsme vyšli krávě z tlamy. Nebudeme si lhát, ani značkové oblečení není automaticky zárukou kvality, i dražší kousek může velmi rychle ztratit svůj tvar, či barvu. O naše šatstvo proto musíme starat a dbát hlavně o to, jak a v čem ho pereme, abychom ho nemuseli po pár týdnech vyřadit na mytí oken.

Prací gely

Naše babičky se chytají za hlavu když vidí jakými speciálními prášky a gely jsou přeplněné regály v obchodech. Im přece stačilo obyčejné mýdlo a bylo jedno, zda jde o bílé, barevné, černé hadry. Nesmíme ale zapomínat, že mnohé věci se nejprve predpierali, vyvárali a až poté prali. Dnešní materiály jsou však na péči mnohem náročnější, většina z nich se nesmí prát při teplotě větší než 40 stupňů. Problém je v tom, že některé prací prášky se v takovém případě dokonale nerozpustí a jejich čistící schopnost se snižuje. Bílé věci pak brzy chytnou nádech šedé, fleky na barevném oblečení úspěšně odolávají a na černých šatech se mohou objevit bílé kaňky.

I tomu se můžeme úspěšně vyhnout. Stačí vyměnit prášek za prací gel. Současný trh je jimi dostatečně zásoben, můžeme si vybrat gely na všechny druhy prádla a jistě oceníme to, že se ve vodě okamžitě rozpustí, čímž je jejich prací účinnost zaručena. Mají navrch i před tekutým pracím prostředkem, který po oblečení pouze steče, přímo aplikován gel však přilne přímo k fleku, začne na něj působit okamžitě a následným praním ho dokonale odstraní. zachování bělosti Kdo z nás netouží po dokonalé bělosti svých ubrusů, ložního prádla, šatstva? Šedá se už nenosí a proto bychom měli dbát na ošetření bílých věcí. Kdysi se na dosažení požadovaného efektu přidávalo k prášku bělidlo, dnes se už ví o něčem lepším. Na světě je speciální receptura s obsahem bikarbonátu sodného, ​​která naplní naše představy o dokonalé bělosti.

Tajemství tohoto kouzla spočívá ve schopnosti zmíněné složky změkčovat vodu, neutralizovat vodní kámen a připravit prací lázeň pro účinné působení tenzidů. Tenzidy jsou zvlhčující látky, které snižují povrchové napětí tekutin, čímž umožňují snadnější pronikání a menší medzipovrchové napětí mezi kapalinami. Uvolňují aktivní složku, která odstraňuje nečistoty z vláken mnohem snadněji a to i při nižších teplotách. barevná prádlo Barvy mají výrazný vliv na psychiku, ovlivňují dokonce chuť k jídlu, i naši náladu, proto se vyplatí investovat do speciálního prášku či gelu na barevné prádlo, který ji svým složením nepoškodí, zachová výraznost, sytost barvy a nezesvětluje ji ani po mnoha praních. silon Silonovou prádlo bychom měli prát pouze ve vlažném saponátovém roztoku, a to jen lehkým mačkáním, neždímat ji ani nekroutí. V opačném případě bychom mohli polámat jemná vlákna, poškodit ji a nedala by se již vyhladit.

Změkčovače vody

Jelikož na většině území je tvrdá voda, při praní bychom měli používat i změkčovač, který chrání v první řadě naši pračku. Pokud chceme přispět k ochraně prádla, permu ji naruby. Čisticí efekt se tím určitě nesníží. ruční praní Hlavně jemné a vlněné věci je rozumnější prát ručně. Není to nic složitého, ale i zde je třeba dodržovat pár pravidel a jistou posloupnost. Nejprve dáme do vody prášek, aby se rozpustil a až potom do ní vložíme prádlo. Jemně vypereme, vyždímáme a minimálně dva krát vymácháme. Nakonec ji chvíli ponoříme do vody s aviváží. Ta by měla být tečkou za každým praním. Šatstvo bude bez přidání aviváže o něco tvrdší, těžší bude žehlit a navíc, většina věcí je dnes vyrobena z umělých, syntetických materiálů. V jejich případě se právě díky aviváži vyhneme vzniku statické elektřiny.