Dnes se opět podíváme jak se má děťátko v bříšku během těhotenství, co všechno se s ním děje a jak to prožívá budoucí maminka … Přidáme i malou inspiraci pro tatínky jak si zpříjemnit chvíle čekání na zázrak jménem miminko!

Průměrné miminko má v tomto období rozměry 29 cm a 500g a je zřejmé, že i váš úžasný drobeček se pohybuje v rozmezí těchto hodnot. Když si budete v nejbližší době kupovat půllitrovou minerálku bude velikostí a váhou podobná děťátku. Svým vzhledem a proporcemi se stále více podobá novorozenci, ačkoli jeho pokožka je vrásčitá a ještě otevřel ústa. Je to způsobeno tím, že tvorba kůže probíhá mnohem rychleji než ukládání tuků.

Miminku se může v bříšku i škytat. Poznáte to podle malých pravidelných pohybů. Je to velmi milé, když si uvědomíte, co se právě s děťátkem děje. Ve dvacátém třetím týdnu už dokáže i zívat!

Inspirace pro tatínky

Věděli jste, že nízkofrekvenční zvuky produkované mužským hlasem projdou přes břišní stěnu a stěnu dělohy lépe než zvuky s vyšší frekvencí pro ženský hlas? Tatínky proto děťátko slyší lépe. Využijte to! Mluvte se svému miminku tak často jak to je jen možné.

Po vašem proslovu a hlazení bříška vám děťátko odpoví intenzivním kopáním („boxováním zevnitř“). Odměnou vám bude i to, že po narození pozná váš hlas.

Co cítí maminka?

Vrchol dělohy se nyní nachází kousek pod vaším pupkem. Braxton-Hicksovy kontrakce, nebo také „poslíčci“, o kterých jsme psali v předchozím článku o těhotenství, pokračují i ​​dnes. Je to jedna z důležitých úkolů organismu, jak se připravit na tak náročný den, jakým je porod. Projevují se periodickým napínáním podbřišku.

Dobrou zprávou je, že tyto mírně nepříjemné stahy pomáhají uvolňovat krček dělohy. Čím bude měkčí, tím snadněji proběhne i samotný porod.

Kromě zvětšujícího se bříška se postupně přidávají i jiné těhotenské „problemik“. Největším „bojem“ se stane asi usínání. Najít si vhodnou polohu, aby se vám dobře dýchalo, nic vás nikde netlačilo a aby bylo miminko klidné, bude vyžadovat značné úsilí. Samotný spánek může být často přerušovaný častým močením, podivnými sny, pálením žáhy nebo křečemi v nohou, které jsou nepříjemným zpestřením nočního odpočinku.

Takový spánek vede k nepohodlí, únavě a nervozitě. Odpočinek je však pro vás velmi důležitý, proto si ho dopřejte kdykoliv i během dne, pokud se bude dát. Pol hodinky v říši snů umí udělat zázraky.