Gratulujeme, jste přesně v polovině očekávání narození vašeho vytouženého děťátka. Ještě přesně dvacet týdnů a budete ho držet v náručí. I když se zdá, že je to ještě velmi daleko, nebojte se, ani se nenadějete a „uběhne to jako voda“.

Dvacátý týden těhotenství je pro několik maminky výjimečný. Poprvé s určitostí pocítí pohyby děťátka a mají možnost se konečně dozvědět, zda pod srdcem nosí chlapečka nebo holčičku!

Co se děje v bříšku?

Miminko opět podrástli na 16,5 cm a přibralo na hodnotu blížící se k 300 g, začíná proto zabírat stále více místa v děloze. Ta se musí posouvat dopředu, přičemž tlačí na okolní orgány (plíce, žaludek, ledviny, močový měchýř – i z tohoto důvodu chodíte čurat tak často).

Nožky miminka nabývají svou relativní velikost a rychlý rozvoj ve fungování svalstva vám dá děťátko brzy pocítit malými kopanci sem a tam. A přestože se fáze rapidního vývoje a růstu pomalu končí, věci se zpomalují, zdokonalují a dolaďují, následující etapa bude mít pro přežití miminka velký význam.

Srdce sílí, jeho tlukot je při vyšetřeních dobře slyšitelný. V tomto období se ve specializovaných oblastech mozku vyvíjejí i smyslové buňky chuti, čichu, sluchu, zraku a hmatu, přičemž se vytvářejí mezi nimi komplexnější spojení.

V neposlední řadě nelze nezmínit velmi důležitý jev – přesun obranných látek z mateřského organismu do těla dítěte. Tyto buňky a imunologické faktory budou ochraňovat váš „uzlíček štěstí“ v prvních šesti měsících jeho života před nástrahami onemocnění.

První pohyby miminka

Prvorodičky se zpravidla na konci dvacátého týdne (od začátku poslední menstruace) dočkají prvních pohybů miminka. I když se hýbalo i dosud, ještě jste to pro jeho velikost velmi nemohli zaznamenat. Zkušené maminky, které již mají děti, mohou tyto pohyby zpozorovat již v 18. nebo 19. týdnu gravidity.

Tyto první pohyby mají velký význam: kromě nesporného pozitivního psychologického účinku jsou důležité i pro určení přesnějšího termínu porodu.

Co cítí nastávající maminka?

Kromě velké radosti z pocitu prvních pohybů děťátka (které jsou velmi jemné a můžeme je přirovnat k „šplouchání“, „bublinkovaniu“, „třepetání motýlích křídel“, zda k slabému mrveniu) se objevuje i nepříjemnost – pálení žáhy. Jak jsme si již řekli, bříško směřuje vzhůru a mění polohu vnitřních orgánů. Žaludek se stává mělčí, tím pádem se jeho obsah dostane zpět do jícnu.

Při pálení žáhy se doporučuje příjem stravy častěji, ale v menších dávkách. Pozor si dejte i na složení stravy a vzájemnou kombinaci potravin. Usnadněte svému tělu tím, že se vyhnete mastným, kořeněným, příliš kyselým a přeslazeným jídlům.

Bříško vám už pěkně vyčnívá, tak můžete pociťovat svědění pokožky, která se napíná a roztahuje. Nezapomínejte proto na používání vhodné hydratační tělové kosmetiky.

Poradna

Opět následuje ultrazvukové vyšetření tentokrát zaměřené na velikost děťátka, jeho polohu a případné strukturální odchylky kostí a orgánů, které jsou již nyní dobře viditelné. Kromě uvedeného se vyšetřuje i pupeční šňůra, placenta a plodová voda. V těhotenské poradně vás znovu odváží, změří tlak, zkontrolují moč a gynekologicky vyšetří.

Chlapeček nebo holčička?

V případě, že si to přejete vědět, vám mohou konečně sdělit, zda čekáte chlapečka nebo holčičku. Ovšem, v případě, že je děťátko „správně otočeno“ a je to vidět.