Blahopřejeme, právě jste vstoupili do druhého trimestru těhotenství! Považuje se za nejkrásnější období v rámci březosti vůbec a trvá až do ukončení dvacátého šestého týdne. Tělo se stihlo přizpůsobit „druhému stavu“, nevolnosti ustoupily a celkově se cítíte dobře, plná energie. Dopřejte si relax a naplno vychutnávejte neopakovatelné chvilky s miminkem, například i na první „společné“ dovolené!

Co se děje v bříšku?

Už se docela vyvinula placenta, pupečník i plodové obaly. Miminko měří přibližně 8,7 cm a váží 43 gramů, což je váha běžného listu papíru. Vyvíjející děťátko se zdokonaluje v mnoha směrech. V tomto týdnu začínají růst vlasy a ostatní ochlupení (obočí, řasy).

Celé tělo plodu pokrývá jemné ochlupení nazývané lanugo. Tyto chloupky rostou do 26. týdne těhotenství a plní ochrannou funkci, dokud se děťátko nachází v plodové vodě. Po porodu začne lanugo postupně vypadávat. Plíce se již zcela vytvarovali, začínají „nacvičovat“ primitivní dýchací pohyby. Vyvinul se reflex polykání, děťátko si už dokáže sát palec.

Částečně začíná fungovat i vylučovací soustava – děťátko se občas trošku „vyčurá“. Je to však jen plodová voda, kterou se měchýř naplňuje. Skutečné vylučování probíhá prostřednictvím placenty. Kosti se stávají silnějšími a pevnějšími. Miminko pohybuje očima, vraští obočí, špulí rty, … Velký pokrok v tomto týdnu zaznamenávají i pohlavní orgány. U chlapců se vyvíjí prostata, u dívek sestupují vaječníky z břišní dutiny do malé pánve, kde se ustálí na svém místě. Dozrává štítná žláza, která začíná produkovat hormony.

Jak se má nastávající maminka?

Cítíte se mnohem lépe, odeznívají ranní nevolnosti, vytrácí se nechutenství. Hormony začínají prokazovat viditelné změny na vašem těle, hlavně na pokožce. Můžete zpozorovat tmavnutí bradavek a prsních dvorců, jakož i celkové zvětšení prsů. Na bříšku se začíná jemně objevovat tmavá čára sahající od pupku směrem k hoře stydké kosti. Tomuto ztmavnutí podléhají i vnější genitálie. Děloha se zvětšuje, v této fázi se velikostí podobá zralému grapefruitu.

Výživa

Dopřejte si dostatek ovoce a zeleniny! Vitamíny v přírodní formě jsou pro vás oba nejvhodnější. Nezapomínejte na pitný režim a dostatečný příjem vlákniny, zabráníte tak vzniku případné zácpy. Začněte uvažovat o cvičení pro těhotné . Vhodné je zejména plavání.

Bojujte proti striím

Jsou to malé jizvičky, které se vytvářejí na bříšku a stehnech vlivem změny objemu kůže. Pokud se jednou objeví, už se jich nezbavíte, proto je nejlepší raději jim předcházet používáním vhodné kosmetiky. Někteří doporučují i ​​obyčejný olivový olej. Navíc jemná masáž vašeho bříška se bude líbit i miminku!