Mnoho žen – nejen ve vyšším věku – trpí únikem moči – inkontinencí. Nový výzkum odborníků ze švédské univerzity v Göteborgu ukázal, že ženy, které rodily vaginální cestou, mají téměř třikrát větší pravděpodobnost inkontinence po více než deseti letech od porodu, ve srovnání s ženami, které rodily císařským řezem.
Netrpí ní jen starší
Inkontinence moči je běžný stav, který postihuje dospělé ženy všech věkových kategorií, a může mít negativní vliv na kvalitu života. Nová studie vědců ze švédské univerzity v Gothenburgu zkoumala rizikové faktory tohoto stavu do období dvacet let po vaginálním porodu nebo císařském řezu. Studie zahrnovala ženy, které měly jen jedno dítě a sledovala výskyt inkontinence moči u nich ve třech obdobích – do pěti let po porodu, pět až deset let po porodu a více než deset let po porodu.
Trojnásobné riziko
Dotazník vyplnilo více než šest tisíc žen, které odpověděly na otázky, týkající se jejich výšky, váhy, inkontinence moči a anální inkontinence, menstruačního cyklu, dělohy, menopauzy a hormonální léčby. Celkově vědci zjistili podstatně vyšší výskyt inkontinence moči po vaginálním porodu (40,3%) ve srovnání s ženami, které porodily císařským řezem (28,8%). Studie také ukázala, že tento rozdíl výrazně stoupá s lety uplynulo od porodu, po více než deseti letech se téměř ztrojnásobil – ve srovnání s ženami, které rodily císařským řezem.
Obezita, věk a porod
Riziko inkontinence moči je navíc vyšší u obézních žen – až dvojnásobně – ve srovnání s ženami s normálním BMI. Spoluautorka studie Maria Gyhagen z katedry gynekologie a porodnictví zmíněné univerzity podle deníku ScienceDaily na margo výsledků studie řekla: „Na závěr lze říci, že riziko vzniku inkontinence moči je výše dvacet let po vaginálním porodu, jak po císařském řezu. Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují inkontinenci moči, ale obezita, stárnutí a porodní trauma jsou známé, jako tři nejdůležitější rizikové faktory. “
Zásah do každodenního života
Inkontinence postihuje mnoho žen, které následně trpí, proto jejich každodenní život má podstatně nižší kvalitu, než u zdravých žen. Únik moči je přinutí často stranit se společnosti a zavře jejich doma, mezi čtyři stěny.
Přesto, že existují speciální inkontinenční vložky a mnohé další způsoby ochrany, přece jen ženy, které mají tento problém, se necítí tak dobře, jako dříve a zasahuje to do jejich každodenního života po každé stránce.
Rizika třeba zvážit
Odborníci doplňují, že při volbě druhu porodu – rozhodování mezi přirozeným porodem a císařským řezem – je důležité brát v úvahu všechny vstupní informace i fakt, že vaginální porod v souvislosti s vyšším BMI, je spojen s vysokým rizikem inkontinence moči. Ale i císařský řez, samozřejmě, má svá rizika – v některých případech mohou být podstatně větší, než riziko inkontinence moči.