Inkontinence nebo únik moči je háklivý problém, který může začít trápit kteroukoli nás – ať už během těhotenství, po porodu, nebo i později po narození několika dětiček. O příčinách a jak si s tím poradit vám prozradíme právě dnes.

Inkontinence – jak a proč vzniká?

Tímto výrazem označujeme samovolný, neovlivnitelný únik moči. Dochází k němu při narušení základních funkcí dolních močových cest (močového měchýře a močové trubice), které bývá způsobené různými faktory: těhotenstvím, porodem, nadváhou, věkem, menopauzou …

Právě první dva se nás týkají nejvíce, proto si je rozebereme blíže.

Těhotenství

Až téměř 60% žen si stěžuje na inkontinenci během těhotenství. Příčinou jsou částečně hormonální změny během něj, ale především velký tlak plodu na pánevní dno. Růstem dělohy se mění anatomické poměry v malé pánvi a břišní dutině. Zvětšující se děloha zabírá stále více místa, a tím nutí okolní orgány přizpůsobit se změněnému prostředí. Zároveň vytváří určitý tlak, který působí především na močový měchýř, který je v její těsné blízkosti. Z toho důvodu budoucí maminka velmi často chodí močit. Četnosti s přibývající graviditou narůstá. Při sníženi se, zatlačení na bříško, prudším pohybu, zakašlání, kýchnutí, zda smíchu může moč uniknout samovolně a budoucí máminy je to nepříjemné. Stálým tlakem na močový měchýř se také snižuje jeho kapacita, což je opět důvodem ke časté návštěvě toalety. Svalstvo pánevního dna jakož i svěrače chabé a těhotná žena se stane za určitých okolností inkontinentní.

Období po porodu

Další velký nápor na močové ústrojí a na svalstvo pánevního dna je samotný porod. Právě porodní kontrakce a tlaky břišního lisu v druhé době porodní, během níž vychází ven děťátko, zvětšují působení na močový měchýř, jakož i na močovou trubici. Svaly pánevního dna se musí roztáhnout a uvolnit. Po porodu se dají zpět, avšak jistý čas jim to trvá. Během tohoto přechodného období může žena trpět únikem moči, protože svěrače nedrží tak, jak by měly. Znovu se mění poměry v břišní dutině a malé pánvi, děloha se zmenšuje a do konce šestinedělí dosáhne původní rozměry. První dny po porodu proto může být problém udržet moč. Zpravidla se to však samo upraví, nejpozději do konce šestinedělí. Pokud ne, tak mohlo při porodu dojít ke poškození poševního tkáně a nervových zakončení, což následně vede ke inkontinenci.

Tento problém je pak již nutné řešit s lékařem. Inkontinence Těhotenství a po porodu je častější, než si myslíme. Mnoho žen se o ní stydí mluvit. Jak jsme však uvedli, trápí mnoho mamina – v těhotenství odhadem kolem 60%, po porodu asi 40%. Inkontinence může být výraznější po několika porodech, když má maminka tři, nebo čtyři dětičky. Každým porodem se svalstvo pánevního dna oslabí. Problém se dá řešit používáním hygienických pomůcek, medikamentózně, cvičením a posilováním svalstva, výjimečně i operativním zákrokem.

Pomáhá hlavně cvičení!

Už během těhotenství je velmi vhodné začít s posilováním svalů pánevního dna. Budou tak pevnější a lépe držet svěrače močového ústrojí. Prvním cvikem je stažení svalů kolem pochvy a konečníku, jako byste chtěli potlačit nutkání na močení. Držte svaly stažené tak dlouho jako vydržíte, a pak je uvolněte. Tento cvik provádějte alespoň 2-3 krát denně deset ráz za sebou – v sedě, v leže nebo ve stoje. Platí, čím častěji a intenzivněji, tím lépe. Intervaly mezi stažením a uvolněním svalů můžete obměňovat – prodlužovat i zkracovat. Když se svaly posílí, udržujte je v kondici tím, že tyto cviky zařadíte do svého denního programu. Cvičení na posílení pánevního dna není náročné ani na čas, ani na prostor. Můžete ho zkoušet kdekoliv, aniž si to někdo všiml. Druhým „cvikem“ je přerušované močení – během čůrání stažením svěračů přerušit a znovu pustit proud moči. Trošku náročnější, proto jej doporučujeme zkoušet až po porodu. Na závěr …

Věříme, že jsme vám alespoň trošku poradili a pomohli v této citlivé tématu a ozřejmili skutečnosti vedoucí k tomuto choulostivému zdravotnímu problému. Je důležité vědět, že v tom nejste sama a dočasný únik moči během posledních měsíců těhotenství, či těsně po porodu není nic vzácného a výjimečného.