Většina žen si myslí, že během menstruace není možné mít plodné období. Považuje se to za jakési nepsané pravidlo. Obvykle opravdu platí, že menstruace zároveň značí neplodné dny, ale ne vždy to tak je a mnohé děti byly zplozené právě v období krvácení …

Plodné dny během menstruace?

Během ženského cyklu dochází k uvolnění vajíčka, co se nazývá ovulace. Pokud se toto uvolněné oplodnění vajíčka nedojde, je vypuzeno během následující menstruace. Pokud dojde k oplodnění, vajíčko se uhnízdí v děloze, kde se dále vyvíjí. Při 28denní cyklu nastává ovulace obvykle kolem 12.-14. dne, tedy uprostřed cyklu. No každá žena je jiná, takže toto nelze brát za pravidlo, kterým se dá řídit.

Například u ženy, která má příliš krátký cyklus (kolem 20 dní), nastává ovulace také dříve, často již na šestý den cyklu. Plodné dny tedy mohou přijít ještě během menstruačního krvácení a sex v tomto období logicky může vyústit do těhotenství.

Jiné situace

Někdy může žena ovulovat i dříve než obvykle a děje se tak mimo jiné často v situacích, kdy zažíváme výrazný stres. Některé cykly zase bývají anovulační, to znamená, že k uvolnění vajíčka vůbec nedojde (a žena přesto dostane menstruaci). Zmatek nejednou způsobí i krvácení během cyklu, přičemž nejde o skutečnou menstruaci (různé špinění a podobně), ale žena je za menstruaci pokládá. Pokud má žena během takového krvácení pohlavní styk, může snadno otěhotnět. Takových situací bývá nepočítaně, nakolik každá žena je jiná a na ženský cyklus má vliv řada faktorů.

Jak zjistit plodné dny?

Existuje metoda, kterou můžete své plodné dny rozeznat a to i v případě nepravidelných cyklů. Jde o takzvanou symptotermální metodu, která se zakládá na pozorování bazální teploty, výskytu a konzistence poševního hlenu, polohy a tuhosti děložního čípku, případně i dalších doplňkových údajů. O této metodě a její zásadách jsme podrobněji i v našem článku ZDE! Pokud se vám nechce zabývat měřením bazální teploty a jinými náležitostmi symptotermální metody, existují i ovulační testy (podobné těm těhotenským) a na trhu jsou digitální ovulační testery, které zjišťují ovulaci na základě rozboru vašich slin.

Je dobré  vědět, kdy jste plodná

Pokud budete vědět, kdy u vás dochází k ovulaci, můžete si lépe naplánovat pohlavní styk s ohledem na to, zda si přejete nebo nepřejete otěhotnět. Mnohé ženy metodu plodných a neplodných dnů používají místo antikoncepce, která jim nevyhovuje z různých důvodů. V případě, že zjistíte, že vaše plodné dny nastávají v období menstruace a dosud jste se marně snažili o miminko, svou šanci na těhotenství může zvýšit právě sex během menstruace.

Pokud po děťátku naopak netoužíte, budete vědět, že ani milování během krvácení vás nemusí chránit před těhotenstvím na 100 procent (pokud máte právě v tomto období plodné dny nebo se u Vás vyskytne „mimomenstruační“ krvácení). Je třeba si také uvědomit, že spermie dokáží přežít v těle ženy i pět dní a během tohoto období mají schopnost oplodnit vajíčko. Pokud se tedy s partnerem milujete například ke konci menstruace (dejme tomu na 5. den), stále to nemusí být bezpečné. Spermie totiž mohou vydržet několik dní a setkat se tak s vaším vajíčkem při ovulaci, pokud tato nastane kolem 10. dne cyklu (to může být právě v případě kratších 20-24-denních menstruačních cyklů). Tyto věci je těžké odhadnout, protože i u ženy s pravidelným měsíčním cyklem nejednou dochází k výjimkám a neobvyklým situacím. Nedá se tedy řídit žádnými univerzálními pravidly a proto je dobré mít přehled o svých cyklech.