Těhotenství s sebou přináší řadu změn. A ty se netýkají jen rostoucího bříška, ale i psychiky budoucí maminky. Za různé pocity a nálady v těhotenství mohou mimo jiné zejména těhotenské hormony, které si s tělem těhotné ženy dělají doslova, co chtějí. Zde je několik skutečností, které většina těhulek zažívá v důsledku hormonálních změn v organismu.

Výkyvy nálad

V těhotenství jsou ženy často velmi náladové. Budoucí maminky jakoby intenzivněji prožívají pocity štěstí i smutku a mnohé se v důsledku hormonálních změn cítí často depresivní či úzkostlivě. Na jedné straně se cítíte naplněná štěstím, že pod srdcem nosíte miminko, ale na druhé straně vás sužují pocity nejistoty, zda budete dobrou matkou, jestli to všechno zvládnete a podobně. I když je děťátko plánované a vytoužené, žena mívá různé protichůdné pocity. Je to přirozené a mohou za to hormonální změny v jejím organismu.

Výkyvy nálad se nejčastěji objevují na začátku těhotenství, tedy v prvním trimestru a zvyknou se vrátit v posledních třech měsících před porodem. Některé těhulky mohou dokonce trpět v těhotenství i depresí, což je vážný stav a vyžaduje lékařskou pomoc. Pokud vás tedy výkyvy nálad trápí víc, než je běžné a máte i další příznaky deprese (problémy se spánkem, nechuť k jídlu či naopak, nadměrná chuť k jídlu, ztráta zájmu o okolí, celková apatie a podobně), určitě tyto příznaky proberte s lékařem .

Únava

Únava je také častým příznakem těhotenství a objevuje se na počátku těhotenství. Zvýšená produkce hormonů s tlumícím účinkem (zejména progesteron) vede k častější ospalosti. Pokud vás trápí nadměrná únava, nejlepším řešením je dopřát si dostatek odpočinku. Pokud je to možné, zdřímněte si i během dne a večer choďte spát dříve.

Vše roste

V důsledku hormonů, samozřejmě, dochází ik tělesným změnám. Žena přibírá nejen na bříšku, ale zvětšují se i prsa, boky, hýždě či stehna. Běžné oblečení brzy není možné nosit, protože ho na sebe jednoduše nenatáhne. I to přispívá k nepříjemným pocitům a náladám ženy a do velké míry ovlivňuje i sexuální život.

Pokud se totiž cítí žena neatraktivní, obvykle netouží po sexu tak, jako když je se sebou spokojená. Snažte se proto vnímat své tělo pozitivní a těšte se z rostoucího bříška i dalších změn. Pokud je to možné, vyhýbejte se nezdravým a tučným jídlům, abyste zbytečně nepřibírali.

Výborným prostředkem na předcházení nadměrnému tloustnutí v těhotenství je i pohyb. Je mnoho pohybových aktivit, které mohou činit i těhulky. Pohyb vám mimo jiné přinese i lepší náladu. K lepšímu pocitu ze svého těla přispěje i správný výběr oblečení. Dnešní budoucí maminky mají velký výběr pěkného těhotenského oblečení, takže ani v tomto životním období se nemusíte cítit jako nemotorná slonice.

Chutě a nevolnosti

I změna chutná a ranní nevolnosti jsou způsobeny bouřlivými hormonálními změnami během těhotenství. Některé těhotné ženy netrpí nevolnostmi, jiné si s nimi „užijí“ své. Změna chutná bývá běžná a je tedy přirozené, že vám najednou chutnají zcela jiné věci než před těhotenstvím. Mnohé budoucí maminky například ztratí chuť na kávu či cigarety (pokud šlo okuřačky), může vám překážet i váš oblíbený parfém či vůně sprchového gelu. Tyto změny jsou pouze dočasné a obvykle se objevují v prvním trimestru.

Jiné problémy

Hormony s námi v těhotenství skutečně mívají. K dalším změnám a potížím, které se mohou v důsledku hormonálních změn objevit, patří například zácpa. Zvýšená tvorba progesteronu působí zpomalení pohybu střev a to často vede k zácpě. Hormony mají na svědomí i zvýšené krvácení dásní v těhotenství či úporné bolesti hlavy až migrény.

Abychom však nebyli jen negativní, těhotenské hormony se u mnoha žen postarají o krásnější vlasy i pokožku, takže budoucí maminka doslova září. I zvětšená prsa jsou pro nejednu těhulky příjemným bonusem těhotenství. I když mnohé změny v důsledku hormonů jsou během těhotenství nepříjemné, ne vždy je musíte nutně zažít všechny.

Některé ženy

Proplouvá těhotenstvím bez jakýchkoli potíží, jiné si toho užijí až-až. V každém případě je to jen dočasný stav, který se po porodu upraví. Snažte se tedy vidět své těhotenství pozitivní a užívejte si chvilky s miminkem v bříšku. Těch devět měsíců totiž velmi rychle uteče.