Na konci druhého měsíce těhotenství je už vaše děťátko velké asi jako malá fazolka a mělo by mít přibližně 14 až 20 mm. Hlavička embrya je velmi velká v porovnání s tělíčkem, ale tvář už začíná nabývat své rysy.

Drobeček má vytvořené i oční víčka, oči jsou široce od sebe po stranách hlavy. Vaše ratolest však svá očka neotevře ještě několik týdnů.

Ještě před krátkým časem byly končetiny vašeho děťátka jen pupeny. Teď už má vyvinuté lokty i kolínka a je schopno pohybovat rukama a nohama.

Zatím je však stále příliš brzy na to, abyste tyto pohyby cítili.

Vyvinuté jsou dokonce i prsty na rukou a později se vyvinou i prsty na nohou. Vytvářejí se pomalu ouška, prstíky. Krevní oběh je už vytvořen a srdíčko silně bije. Rovněž se už začíná vyvíjet i trávicí, dýchací a močový systém.

V tomto, velmi důležitém období, jelikož se vaše miminko rychle vyvíjí, si opravdu musíte dávat velký pozor na všechny škodlivé látky, abyste svému ještě nenarozenému děťátku skutečně neublížili. Lékaři stále upozorňují na cigarety, alkohol a jiné omamné látky. Dokonce byste měli omezit i pití kávy. Pokud se zbavíte všech (nebo alespoň téměř všech) zlozvyků, nic nezkazíte. Právě naopak, odměnou pro vás bude krásné a zdravé děťátko.

Jak se cítíte?

Vaše děloha by již měla mít velikost grapefruitu, takže kromě zvracení vás mohou trápit i křeče a bolesti v podbřišku nebo po stranách dělohy. Některé ženy mohou dokonce pociťovat mírné kontrakce. Pokud jsou však tyto bolesti doprovázeny krvácením, je nutné co nejdříve kontaktovat svého lékaře, protože krvácení v tomto období těhotenství je bohužel mnohdy předzvěstí potratu.

Pokud máte bílý, krémový výtok z vagíny je to normální jev. Samozřejmě, pokud při tom pociťujete svědění či pálení v pochvě, poraďte se s lékařem, protože může jít o předzvěst nějakých závažnějších gynekologických problémů, které mohou ohrožovat vaše nenarozené dítě.

Na konci druhého měsíce již pravděpodobně víte, co je to těhotenské ranní zvracení, i když zvracet můžete kdykoliv přes den (šťastné ty, které to nezažívají).

Můžete pociťovat stále únavu, nutkání na častější močení a bolestivé zvětšení prsou. Nezřídka jevem jsou i bolesti v zádech s vyzařováním do zadní části těla a nohou. Na to vám pomohou i cviky na zmírnění bolesti.

Šatník ještě změnit nemusíte. Jste sice těhotná, ale na těhotenské oblečení máte zatím dost času. Můžete se cítit „nafouknutá“ a mít těsněji oblečení, ale to neznamená, že musíte nakupovat nové věci. Ještě počkejte, neboť vaše tělo se bude už jen měnit a zaoblovat se.